понедельник, 3 июля 2023 г.

Дешевий ВЧ генератор з Китаю. Інструкція користувача, внутрішня будова, принцип роботи.

 

Непосидючі руки постійно тягнуться до радіопригод. Причиною, що спонукала мене придбати це диво китайпрому стало перелаштування УКХ блоку Океану 214 на європейський діапазон, той що 88-108 МГц. 

Але доки цей генератор їхав до мене, я мусив віддати перелаштований приймач його власнику. (Чекайте скоро виходу статті про те, як я ламав 214-й Океан)

Генератор приїхав до мене цілим та неушкодженим. На диво, він абсолютно в робочому стані. 

Щоб не хвилюватися і не грати в рулетку "працює - не працює, прислали саме те - чи не те, відкривати диспут - чи не відкривати",  останнім часом я все купую в перевірених продавців. А перевірених продавців мені радять блогери, які самі купують в них собі, або їм присилають на огляд.

Можете мене вважати снобом, але я був і залишаюся прихильником фірмових речей. З ними все йде в комплекті. Інструкція користувача теж ;-) Почитав, з'єднав, користуйся - тішся і отримуй насолоду.

З "китайщиною" в більшості випадків кардинально протилежна ситуація. Досить часто залізо сире, щось не доклали, інструкція (якщо є, то це вже диво) застаріла або неповна, або і те і те. 

Ось і тут, чому не додати до генератора блок живлення ? Не хочете збільшити ціну на генератор, додайте хоча б роз'єм, щоб його приєднати до свого блоку живлення. (Він там з тоненьким центральним контактом). Не у всіх є залишки електроніки, які можна повторно використати, або магазин, де все додаткове можна придбати знаходиться за кутком будинку чи через дорогу. 

Хоча в характеристиках вказується що потрібен блок живлення на 12 Вольт 1 Ампер, я бачив що він добре працював і на блоках живлення з вихідним струмом 300 міліампер. Сам на даний момент використовую блок з 0.5 А вихідного струму. Політ нормальний.

В цій статті я спробую дати максимальну кількість інформації щодо цього генератора. А також розповім як ним користуватися, щоби відкинути будь-які сумніви.

 

Почну з того, як ним користуватися, або найподробніша інструкція з користування.

Все це справедливо для версії прошивки 21.8  В моїй практиці зустрічалися генератори з більш старою прошивкою, то там були деякі відмінності.

Коротко про передню панель генератора.

 

Клавіатура має 10 цифрових, 4 функціональних та 2 кнопки для послідовної зміни значень.



На дисплеї відображаються значення частоти, рівня вихідного сигналу в dBm, частоти субтону, частоти модуляції та версії програмного забезпечення.




 

Трохи про характеристики генератора. 

Генератор дозволяє виставити частоту в межах від 500 кГц до 470 МГц, рівень вихідного сигналу від -132 до -70 dBm, має стандартний набір аналогових та цифрових субтонів та три значення частоти модуляції 1 кГц, 2 кГц, 3 кГц. Працює лише в частотній модуляції. В амплітудній не вміє.

Тепер про керування генератором. Почну зі встановлення значень.  

Значення встановлюються дещо незвичним чином. Спочатку кнопкою F1 потрібно вибрати що саме буде встановлюватися. Частота, рівень вихідного сигналу, субтон, частота модуляції. 

Як саме це відбувається. Подивіться уважно на дисплей. Там буде присутня позначка, який саме параметр можна змінити на даний момент. Позначка має вигляд знаку < 

На фото видно, що клюв < обернений до значення частоти. Тобто зараз можна вибрати необхідне значення частоти, напр. 145.500 МГц. Якщо клюв < не розвернутий до частоти, або взагалі знаходиться в нижній строці індикатора, натисніть декілька раз F1, щоб він відображався саме так, як на індикаторі. 

Значення частоти набирається цифровими кнопками. Якщо це частота нижче 100 МГц, то перед її значенням потрібно ввести необхідну кількість 0. 

Наприклад :  

частота 500 кГц, або 0.5 МГц  вводите 0005000 

частота 7102 кГц вводите 0071020

частота 50.1 МГц вводите 0501000

частота 88.9 МГц вводите 0889000

частота 145.500 МГц вводите 1455000

частота 433.575 МГц вводите 4335750

Настав час познайомитися з кнопкою F2. Ця кнопка - аналог backspace на клавіатурі комп'ютера. Нею можна видалити попередньо невірно набрану цифру або декілька цифр.

Наприклад: 

Потрібно ввести частоту 145.525 МГц. Ви вводите 14556 (помилилися, замість 2 набрали 6 ). Натисніть F2 і побачите, що 6 зникла. Наберіть 2 і введіть вірне значення частоти до кінця.

Встановлення вихідного рівня сигналу відбувається наступним чином. Кнопкою F1 добиваєтеся того, щоб клюв > був розвернутий до відображення рівня сигналу.

Цифрами вводите потрібне значення. Значення можете ввести від -70 до -132 dBm. Знак  -   вводити не потрібно. Всі значення до - 100 dBm вводите з 0. Тобто 98 вводите як 098 (все по аналогії як з введенням частоти).  Для розуміння, якій рівень напруги в мікровольтах видає генератор, публікую таблицю відповідності між dBm та mkV

Настав час розповісти для чого F3. Натискання на цю кнопку вмикає / вимикає функцію. На фото, що зображено вище, видно, що генератор видає сигнал з рівнем - 86 dBm. Щоб відключити генерування, натисніть F3. Замість значення вихідного сигналу відобразиться -OFFdB

Сигнал на виході генератора пропаде. Якщо ще раз натиснути на F3, знову з'явиться відображення рівня сигналу на дисплеї та на виході генератора знову з'явиться сигнал.

Настав час розібратися з нижньою строчкою дисплею. 

Найперше що тут можна налаштувати, це генерацію субтону. Для цього декілька раз потрібно натиснути F1 щоб клюв < опинився навпроти значення субтону. Далі з допомогою цифрової клавіатури або кнопок послідовної зміни значень потрібно встановити значення субтону. 

Генератор генерує два види субтонів. Аналоговий та цифровий. У варіанті аналогового субтону (CTCSS), до несучої буде додаватися коливання з частотою, що виставлена на генераторі. В таблиці вказано стандартний набір частот.

У варіанті цифрового субтону (DCS), до несучої будуть додаватися цифрові посилки. В таблиці вказано стандартний набір посилок.

У версіях прошивок до 21.8 для перемикання між введенням аналогових та цифрових субтонів, використовувалася кнопка F4. ЗАРАЗ ВОНА НЕ ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ. 

В новій прошивці процедуру перемикання спростили. Ніде при цьому не написавши.

Щоб встановити аналоговий субтон частотою 69.3 Гц, потрібно набрати 0693

Результат видно на вищеприведеному фото.

Щоб встановити цифровий субтон D255N потрібно набрати 255 та натиснути кнопку F3

Цифровий тон можна інвертувати. Для цього потрібно натиснути кнопку F2 Буква N стане I. Ось тоді тон стане інвертованим. 

Повторне натискання F2 поверне тон з інвертованого в нормальний.

Щоб повернутися до генерації аналогових субтонів, наберіть на клавіатурі любе із стандартних значень аналогового субтону, наприклад 82.5 Гц  0825

Генератор почне генерувати субтон частотою 82.5 Гц. 

Щоб відключити генерацію будь-якого субтону, натисніть F3. На дисплеї з'явиться повідомлення NO CTDC


Повторно натиснувши на F3 можна ввімкнути генерацію субтону.

І останній пункт. Частота модуляції. Натискаємо F1 доки > не стане навпроти значення частоти модуляції. Цифровими кнопками 1, 2 або 3 виберіть необхідну частоту модуляції. Стандартом є частота 1 кГц.

Щоб відключити модуляцію, натисніть F3. Зображення на дисплеї прийме ось таке значення.


Звісно, ще раз натиснувши F3 модуляція ввімкнеться і в динаміку буде знову чути тон.

Коротко про кнопки послідовної зміни значень. Якщо нове значення параметру, яке вам потрібно, знаходиться неподалік цього, що на даний момент встановлено, просто натисніть декілька раз ці кнопки для отримання на дисплеї потрібного значення. 

Тепер про нутрощі.

В мене ніц немає сумніву в тому, хто цікавився цим питанням вже перешукали ввесь інтернет і подивилися всі ролики на Ютубі. Але я розповім про будову для тих хто ще не знайомий з цим питанням.

Корпус генератора виготовлений з ABS пластику. В руках цупкий. В деяких місцях під тиском рук трохи прогинається.

Плати посадили на досить "забористий" клей - китайські шмарки. Він не твердий, як камінь. Він пружний.

Знову вирішили зекономити. Невже так важко було не припаяти дроти до роз'єму а зачепити відвовідну частину на дроти ?

Тепер саме цікаве. Плата генератора "у повний зріст".

Коротенько хто чим займається.

Наскільки я зрозумів принцип роботи схеми такий. Два генератори один - RDA1846, а другий 9A2p4 (незрозумілий досі звір, не зміг знайти що то саме за мікруха і звісно даташиту теж) мішають свої сигнали в змішувачі М810 і вихідний сигнал виходить на два послідовно з'єднаних атеньюатора PE4302. 

До речі, в інтернеті подейкують, що якщо на 11 вивід RDA зачепити через конденсатор ємністю 47 мкФ аудіо вхід або мікрофон, то можна отримати модуляцію любим сигналом.

І ще. 

СЛІДКУЙТЕ ЗА ТИМ ЩОБ ПІД ЧАС ВИМІРЮВАНЬ ПАРАМЕТРІВ РАДІОСТАНЦІЇ НЕ НАТИСНУТИ РТТ. МОЖЕТЕ СПАЛИТИ МІКРОСХЕМУ АТЕНЬЮАТОРА !!!

Хоча це лікується перепайкою PE4302, що знаходиться найближче до BNC роз'єму. Про всяк випадок на BNC припаяйте два зустрічно паралельних діоди, як паяють на антенні входи в приймачі.

Ну, ніби все, що хотів - все написав. 

До зустрічі ! 

73 ! de UT2YR


Комментариев нет:

Отправить комментарий