понедельник, 25 января 2021 г.

LDG AT-100ProII - інструкція українською.


Доброї пори доби ! Пройшло майже два роки, відколи я почав перекладати комплект документації, яка б супроводжувала мій переносний аматорський комплекc. Сьогодні викладаю останню з них. Вона про автоматичний антенний тюнер LDG AT-100ProII. Дуже надійний тюнер, який добре узгоджує антени з трансивером. Всім раджу такий придбати. Він понад п'ять років служить мені вірою і правдою. Посилання на скачування інструкції. Маю надію, що вона стане всім у пригоді.

Вважаю сьогоднішню дату датою завершення проекту по переносному аматорському комплексу. 

Далі в планах виготовити мобільний, максимально легкий, але в той час з максимальними можливостями комплект. Такий собі пошук золотої середини, який влізся би в наплічник і не дуже обтяжував власника.

Отож, до зустрічі !  

73! de UT2YR


воскресенье, 17 января 2021 г.

Легендарний посібник Гарі Хінсона по роботі з DX в FT8 тепер українською !

 

Я впевнений, що більшість фанатів роботи з DX в режимі FT8 до дірок вже зачитали цей посібник. Не обійшло це й мене. І одного вечора, сидівши біля свого улюбленого Icom IC-7300, який тихо виспівував з динаміка звуки далеких станцій, вирішив його перекласти на українську. Сьогодні ви можете ознайомитись з цим посібником, скачавши його за цим посиланням

Тож ідіть, зробіть собі ароматного чаю чи кави, дістаньте свої улюблені печенюхи з полиці, увімкніть настільну лампу і затишними зимовими вечорами прочитайте його до дірок, як колись це зробив я.     

І не забувайте відписатися про ситлістичні та граматичні помилки, які зустріли в документі. Я їх виправлю. Іноді звороти в реченнях, вивертали мій мозок навиворіть. Що тут скажеш - особливості їхньої культури та мови.

Приємного читання !

До зустрічі !

73 de UT2YR.

  

суббота, 9 января 2021 г.

Езернет фільтри, або боротьба з повітряними млинами.

В статті по підключенню KiwiSDR я описував про проблему виникнення спурів через Ethernet інтерфейс BeagleBone Green. Починаючи від 14 Мгц і до 30 МГц через кожних 60 КГц їх можна побачити. Там я розповів про два способи зменшення цих спурів. Я зменшив швидкість порта до 10 Мбіт та патч-корд скрутив у кільце діаметром 20 см. зробивши 10 витків. Витки розташовані якомога ближче до мережевого роз'єму KiwiSDR. Це дозволило зменшити спури до рівня -102 dBm. 

 

Звісно, досконалості немає меж і мені не дуже до вподоби штурпаки в 4 бали по S-метру. Тому я вирішив пошукати спосіб ще більшого зниження, по можливості до повної їх відсутності.

Погулявши по форумах і начитавшись купи різних статей, мені порадили придбати DX Enginneering ISO PLUS

Його придбання виявилося дещо проблематичним. Мусив просити друзів, що на даний час проживають в США, придбати комплект фільтрів та вислати його мені.  

І ось нарешті довгоочікувана посилка у мене в руках. Комплект упакований в поліетиленову торбину, запаяний зверху. Всередині з компонентами інструкція.

 


 Файно розпакований вигляд такий.


Дві коробочки та два патчкорди, які будуть з'єднувати фільтри з пристроями. Потрібен буде ще один патчкорд, щоб ці фільри з'єднати між собою.

Тепер гляньте на інструкцію. Я її засканував, щоб ви могли з нею ознайомтися. 



 

При перегляді фото для їх збільшення, ви можете натиснути на них. Згідно графіка, що міститься в інструкції фільтри мають задавити випромінювання від 20 до 32 Дб. 

Давайте подивимося, що там в середині. Коробки нічим не склеєні, З допомогою лопатки, яку використовують сервісні інженери, вони дуже швидко і легко розбираються. В середині нас зустрічає невеличка платка. 

Платка знизу. 


Де фільтри ? На перший погляд з'єднані між собою дві RJ-45 мами. Справді, де фільтри ? З'явилося легке відчуття, що мене надурили, при чому досить жорстко.   

Розбираюся далі. На платі знаходяться два однакових роз'єми HALO HFJ11-1G46ERL. 

Згідно даташиту, фільтр вмонтований в самий роз'єм. Гляньте на таблицю. Ось його короткі характеристики.


 Внутрішня схема - F.

 Ось і сама схема.


Тепер я продемонструю отриманий ефект після підключення фільтрів.

 

Рівень -109 dBm. Різниця із попереднім підключенням складає 7 dBm. Прикинемо приблизно що це буде у нас по децибелах. По напрузі (згідно калькулятора) це виходить 6 dB, а це складає 1 бал по S-метру. І справді, порівнюючи два малюнки, на верхньому S-метр відображає 4 бали, а на нижьому вже 3. 

Питання заключається в тому - де обіцяні десятки децибел, що вказані у графіку ? Можливо я щось не так зробив, але все згідно інструкції. 

Висновок напрошується самий. Економте 50 доларів, або краще витратіть їх на добру антену.


До зустрічі !


73 !  de UT2YR


пятница, 1 января 2021 г.

Icom IC-7300 + RaspberryPi4 = Любов

 

Новорічна ніч. Як її провести ?  Святкувати - банально. Що ж придумати, щоб було цікаво ? Вірно ! З'єднати докупи Icom IC-7300 та четверту Малину. І буде незабутня новорічна любов.

А ось і рецепт. Візьміть  звичайний USB кабель. З одного боку USB type A, а з іншого USB type B. Про всяк випадок малюнок шнура з роз'ємами з двох боків.

 

Беремо трансивер (до речі підійде люба модель із сучасних ІС 7300, 7610, 9700, 705) і в роз'єм, який відмічено стрілкою на малюнку, під'єднаємо цей кабель. Інший кінець кабелю під'єднаємо до Малини.
 

У всіх вищевказаних моделях на цей USB роз'єм виходять:

вхід/вихід звуку

керування трансивером по САТ

керування РТТ

Невеликий ліричний відступ. Теоретично має запуститися на раз-два, тому що всі ці трансивери працюють на Linux-подібній операційній системі реального часу "RTX".

Після під'єднання кабелю, увімкніть трансивер.

Введіть команду, щоб побачити, чи система побачила USB-COM 

ls /dev/tty*

Має з'явитися пристрій ttyUSB0

Якщо так і у вас, то все гаразд.

Тепер перевірте, чи з'явилася в системі додаткова звукрва карта. Наберіть команду

aplay -l

 

Якщо так і у вас, то все просто супер. 

Далі справа за малим. Налаштувати програми. Бавитися я буду з flrig  та wsjt-x. Flrig - програма керування трансивером. Для роботи wsjt-x вона абсолютно не потрібна, але нею я перевіряв працездатність керування трансивером через шнур.  Встанвлюється вона як і решта пакетів.

sudo apt install flrig

Після її встановлення, запустіть. Виберіть Config -> Transceiver. Виставіть в полі Rig модель трансивера, в полі SerPort сом-порт, в полі Baud 19200  і далі натисніть Init. Готово. Трансивер заклацав своїми реле. І перед нами постала така картина.

 

Краса та й годі !

Тепер і з WSJT-X можна побавитися. В мене встановлена не дуже свіжа версія, але це на швидкість не впливає. Запустіть її. У меню File -> Settings -> Radio виставіть:


1. Назву трансивера, 2. Послідовний порт,3. Швидкість порту, 4. Керування РТТ через CAT, 5. Для перевірки роботи CAT натисніть Test CAT, 6. Для перевірки вимкання передачі натисніть Test PTT.

Наступна вкладка Audio

Із списку тут вибираєте звукову карту трансивера.Далі тиснене Ок. 

Ось і все. Можете насолоджуватися роботою в FT8 і не тільки в ньому. 

Дві картинки робочого столу. Одна - збираюся працювати з VU3WEW, а на другій у WSPR почув VK6XT.


Так що між ІС-7300 та Малиною кохання вийшло з першого погляду, чого і вам всім бажаю ! 

Дива творяться в новорічну ніч.

До зустрічі !

73 ! de UT2YR