Не стоїть світ на місці, всі технології рухаються вперед. І як колись було чорно-біле телебачення і стало з часом кольоровим, так і у радіомовних станцій вібуваються зміни. На коротхих хвилях почали впроваджувати передачу стерео. На даний момент існує декілька варіантів форматів. Одним з найновіших є Comb Stereo - це спосіб передачі стерео через моноканал. Тут як і в телебаченні зберегли обернену сумісність. Він передає два канали окремо, тому це справжнє стерео. Звуки можуть надсилатися в лівий або правий канали в будь-якій комбінації, але при цьому в звичайному радіоприймачі ця передача звучить як моно.
Цей стандарт був винайдений через деякі проблеми та незручності інших. Коротко про ці стандарти.
DAB використовує цифрову модуляцію і передається по УКХ. Це спричиняє зменшення діапазону порівняно з FM, і багато сервісів мають нижчий, ніж ідеальний бітрейт, спричиняючи цифрові артефакти, які знижують якість.
DRM (Digital Radio Mondiale) також використовує цифрову модуляцію і в основному використовується на середньохвильових (AM діапазон) або HF (короткохвильовий) діапазонах. DRM може пропасти (стихне програма в динаміках приймача) через сильне QSB, сильний шум або перешкоди. Бітрейт низький, і це спричиняє цифрові артефакти, які знижують якість. Існує компроміс між виправленням помилок і бітрейтом. Роблячи сигнал більш захищеним від помилок, ви зменшуєте бітрейт і знижуєте цим самим якість.
FM-стерео спричиняє погіршення сигнал/шум на 23 дБ у порівнянні з моно. Це спричиняє значне збільшення рівня шипіння. FM Stereo також використовує набагато ширшу смугу пропускання модуляції 53 кГц, що робить її більш сприйнятливою до багатопотокової деградації, ніж FM Mono.
C-QUAM AM Stereo страждає від "Platform Motion" під час QSB, що змушує звук блукати вліво і вправо. SNR трохи нижчий, ніж моно AM.
ISB Stereo страждає від чогось подібного до C-QUAM, оскільки селективне згасання змінює стереобаланс - що також змушує стерео блукати вліво та вправо. SNR трохи нижчий, ніж DSB AM, оскільки бічні смуги не є когерентними в фазі.
У Comb Stereo цих проблем немає!
Пропускна здатність така ж, як і моно - Отже, SNR має бути приблизно такою ж, як моно. Вибіркове затухання не сильно впливає на Comb Stereo, тому на баланс в основному не впливають селективні затухання.
Артефакти Comb Stereo дуже схожі на типові музичні ефекти відлуння, хору, швидкої реверберації або відображення в кімнаті.
Але у Comb Stereo є деякі власні проблеми ...
Кодер Comb Stereo досить непоганий, оскільки він сумісний з монопрослуховуванням. Здебільшого немає явної різниці в якості звуку.
АЛЕ .. У базового декодера Comb Stereo є проблема розділення звуку ТІЛЬКИ на лівий та правий. З цими двома каналами немає нічого спільного, тому немає «центру» стерео!
Покращений декодер Comb Stereo виправляє це за допомогою спеціальної обробки ліво/право, щоб зменшити поділ на моно звуки та трохи посилити поділ лише на звуки вліво або вправо. Це забезпечує набагато більш нормальне звучання стерео.
Кодування стерео призводить до збільшення пікових рівнів, що знижує гучність звуку. Але оскільки це робиться до обробки модуляцією, це не має великого значення.
Більшість звуків у музиці знаходяться в центрі, тому ця схема дуже сумісна з моно. Вони не кодуються, і тому вихідний сигнал кодера звучить переважно нормально. Звуки, які знаходяться лише в лівому або правому каналах, фільтруються за допомогою фільтру і можуть мати ефект трохи "порожнистого/трубного" окрасу. Однак наші вуха звикають чути такі артефакти, оскільки вони трапляються щодня - скрізь, де звуки відбиваються від рівних поверхонь, таких як стіни, стеля та підлога.
Нові вдосконалені декодери v7e та v7f оснащені спеціальним багатосмуговим стереорозширювачем для підвищення продуктивності. Результат - набагато більш природнє звучання стерео з набагато меншою кількістю артефактів та гарне розділення каналів.
Тепер приготуйте музичний плеєр, гарні акустичні системи чи навушники, щоб відчути різницю. Музичний твір один і той самий, але це моно , а ось як звучить стерео .
А тепер пропоную самим декодувати справжню трансляцію Radio Northen Europe International. Фактично ця радіостанція і є родоначальником цього формату. Для цього потрібна сама трансляція. Скачайте її собі на комп'ютер. Також потрібно скачати VSTHost та сам декодер . Також нам знадобиться віртуальний аудіокабель . Якщо він у вас встановлений, то просто супер, якщо ні, то спочатку прочитайте цю статтю . Там приблизно в середині тексту описаний процес його встановлення.
Тобто схема буде виглядати так. Музичний плеєр відтворює файл
радіопередачі і передає його на вхід vsthost з допомогою віртуального
аудіокабелю. VSTHost з допомогою декодера декодує його і передає на
навушники або колонки через звукову карту комп'ютера.
Вважаю, що віртуальний аудіокабель встановлено. Тепер потрібно з архіву розпакувати VSTHost. Я розпакував її собі на диск d: . Тепер покладіть туди сам декодер. В решті решт вміст файлів та каталогів має бути таким.
Запустимо її з допомогою виконуючого файлу vsthost.
Має з'явитися головне вікно програми.
На екрані в програмі відображено аудіо вхід та аудіо вихід. Зараз ми повинні між входом та виходом підключити декодер. В меню File виберіть Set Plugin Path.
З'явиться вікно VST PlugIn Path. Натисність на прямокутник з трьома крапками.
Виберіть каталог де знаходиться плагін. Це буде той каталог, куди був скопійований файл декодеру (в нашому випадку d:\vsthostx86).
Натисніть ОК.
Знову з'явиться вікно вибору шляху до плагінів. В ньому буле вказано шлях D:\vsthostx86. Тиснемо знову на ОК.
Коли вибрати File -> Plugins, програма відобразить вбудовані та підключені плагіни. Там буде присутній цей плагін.
Натиснемо по ньому лівою кнопкою миші і він підключиться між входом та виходом.
Зараз настав час налаштувати ввесь ланцюжок від входу до виходу аудіо. Так як більшість читацької аудиторії сайту користується Windows і Aimp, то я розповім як налаштувати Aimp. Налаштування інших плеєрів можна зробити подібним чином.
Завантажуємо в плеєр файл трансляції
Зайдемо в налаштування через Меню -> Налаштування
Далі Відтворення -> Параметри відтворення виставляємо вхід віртуального аудіокабелю. Тобто з плеєра подаємо вихід звуку не на звукову карту компа, а на вхід віртуальної карти. Як ми подамо на карту компа - різниці ніякої не відчуєте.
Чудово. Тепер беремося за налаштування VSTHost. Вибираємо Devices -> Wave ...
Відкриється меню, в якому вхід (Input port) буде вихід аудіокабеля, вихід звуку - вихід звукової карти комп'ютера, семплрейт ставимо 44100 - це частота дискретизації 44.1 КГц, Buffer - 11025.
Ще налаштуємо сам декодер і вперед до прослуховування. На панелі декодера є невелика зелена кніпочка. Її потрібно натиснути для відкриття параметрів.
Відкриється вікно з параметрами. Зі старту налаштуйте як в мене.
Коли налаштуєте - клікніть по червоному хрестику. Готово ! Тепер можна насолоджуватися Comb Stereo.
Наостаннє покажу як ввімкнути обхід (bypass) декодера для порівняння. Внизу, у вікні декодера є кнопка зеленого кольору, на якій зображено малюнок динаміка.
При такому вигляді значка звук проходить через декодер і ми в динаміках чуємо його обробленим. Режим обходу (bypass) вимкнено.
А так bypass ввімкнений. Тоді декодер не працює і сигнал виходить без обробки.
При вмиканні/вимиканні декодера різницю відчуєте одразу. Коли декодер ввімкнуто то сигнал буде вітворюватися тихше. Це особливість Comb Stereo. Але у вас є ручки щоб піддати газку. Правда ж ?
До зустрічі.
73 ! de UT2YR
Комментариев нет:
Отправить комментарий