пятница, 14 февраля 2020 г.

Як послухати море в радіо ? Частина 1.

Сьогодні я розповім про те, що можна послухати в радіо стосовно моря. А можна там послухати дві технології, що відносяться до GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System) глобальна морська система зв'язку при нещасті. Це DSC - цифровий селективний виклик та Navtex - автоматизована система оповіщення, як правило передається навігаційна, метеорологічна інформація, повідомлення про безпеку на морі.

Деякі фото в статті взяті з відкритих джерел та не захищені авторським правом. Всі дані, що використані в статті знаходяться у відкритому доступі.

А тепер про частоти, обладнання і як це можна послухати. Періодично будуть робитися ліричні відступи для більш глибокого розуміння.

Існує цілий спектр обладнання для повного функціювання цієї системи.

1. Укх радіостанції з цифровим селективним викликом. Вони працюють в морському діапазоні частот (156-162 МГц). Аварійний канал має номер 16, а його частота складає 158.800 МГц. Додатковими каналами зв'язку є 9-й (156.450 МГц) та 13-й (156.650 МГц). Особливим є 70-й канал (156.525 МГц ). Цей канал призначений виключно для цифрового селективного виклику. При реалізації цифрового селективного виклику кожній радіостанції присвоюється унікальний дев'ятизначний цифровий код (ніби як номер мобільного телефону) Maritime Mobile Service Identify. - MMSI. MMSI нам пізніше дуже згодиться. Всі канали, окрім 70 працюють в частотній модуляції (FM), а на 70 - лише почуєте роботу цифри. Там розмовляти заборонено. Тож якщо ви знаходитеся недалеко біля моря та кораблів в межах 50 морських миль, це приблизно 93 кілометра, вмикайте укх приймачі та слухайте про що говорять на тих частотах.

2. Далі починаються всі чудеса коротких хвиль. Якщо корабель знаходиться на відстані 150 і більше морських миль від берега (278 км.) без коротких хвиль ніяк не обійтися. Всі передачі ведуться в верхній боковій смузі.(USB). На даний час це частоти
2177  кГц
2187.5 кГц
4207.5 кГц
6312 кГц
8414.5 кГц
12577  кГц
16804.5 кГц

Саме на них можна побачити обмін інформацією між судами. Нижченаведений малюнок якраз демонструє зони, в залежності від відстані на яких діапазонах працює система.


А тепер як послухати і як подивитися який обмін ведеться. А може ще щось можна дізнатися додатково ?

Хто знаходиться дуже далеко, немає в даний час проходження або завади в місцевості не дають прийняти сигнал, та немає приймача, а кортить послухати та декодувати інформацію, можна скористатися одним з інтернет приймачів. Найбільш популярним є приймач університету Твенте.



А в кого з прийомом все гаразд і чути сигнал на одній з вищевказаних частот - тоді необхідно на комп`ютер завантажити програму декодування. Називається вона YaDD - Yet another DSC Decoder. Скачати версію 1.7.1 тут Встановлюємо її. На робочому столі з`явиться відповідний ярлик


Запускаємо. Ось так виглядає вікно програми.


Робимо невеличкі налаштування.


1. Натискаємо на Audio Input для вибору входу звукової карти. 2. У вікні, що відкрилося, вибираємо потрібну звукову карту. 3. Для зберігання налаштувань тиснемо Apply & Save. 4. Відмічаємо пункт AUTOTUNING. тоді декодер автоматично буде налаштовуватися на дані. Це суттєво полегшить отримування даних.


До речі, якщо це інтернет приймач або SDR, підключений безпосередньо до комп'ютера, необхідно звук від приймача перенаправити на вхід програми декодера. Можна скористатися програмою VB-CABLE. Для особистого користування вона безкоштовна, при можливості ви можете допомогти проекту і поділитися своїми кровними.


Після завантаження та розпакування архіву, необхідно запустити файл що встановить віртуальну звукову карту в комп'ютер. Є два файли для встановлення. Один призначений для 32-бітних систем, другий для 64-бітних систем. У властивостях системи можна це дізнатись.






Відкриється вікно, де потрібно натиснути на Install Driver


При встановленні драйвера потрібно відмітити та ппогодитись з цією дією.




Нарешті система повідомить що драйвер встановлено вірно.



Тепер потрібно встановити в Yadd джерелом віртуальний кабель.


А в програмі, що керує інтернет приймачем або SDR приймачем, карту, куди буде надсилатися потік. Покажу на прикладі SDR Sharp.





Тепер все налаштовано и можна приступати до отримання даних.

Ура ! Перші дані.



Трохи почитаємо журнал і спробуємо проаналізувати дані. На малюнку я виділив основні дані, що найперше нас цікавлять. А саме дата та час прийому (в UTC), ідентифікатор, назва берегової станції та країна де вона знаходиться, ідентифікатор човна.

Тобто берегова станція називається Coruna Radio, знаходиться вона в Іспанії, її ідентифікатор 002241022. Ідентифікатор човна 636017084.

Зайшовши на сайт marinetraffic.com можна побачити рух всіх човнів на планеті. Давайте введемо ідентифікатор човна і побачимо де він знаходиться в даний момент.





Зробимо крупніше масштаб.


З малюнка зрозуміло що корабель називається ALBORAN, країна - власник США. Це танкер який вийшов з Норвезького порту і йде в Китай. В кружечку показане його поточне місцезнаходження. Ну і т.д. Можна ще більш докладніше глянути.






Щодо форми сигналу та того, як він звучить в ефірі, можна звернутися до сайту sigidwiki.com. Там можна знайти купу цікавих сигналів, їх опис, та послухати їх вухом. Обов'язково туди завітайте. Скрін виду сигналу ось такий



Останж що забув розповісти. В програмі YaDD ведеться журнал всього, що вам вдалося прийняти. Треба лише натиснути на вкладку Log.




Маю надію, що ви провели гарно час за статтею та спробували послухати море.

73 ! de UT2YR



Комментариев нет:

Отправить комментарий