четверг, 26 марта 2020 г.

Проста переносна КХ антена.

Сьогодні вашій увазі я пропоную переклад статті з грудневого номеру журналу QST за 2000 рік.  Вона підходить до концепції переносного аматорського комплексу. Автор статті Філіп Салас (Phil Salas, AD5X).

Стомилися від переноски важкого та великого антенного тюнера, який ви змушені брати з собою на природу ? Антена, яку я пропоную, звільнить вас від цього, зменшить вагу вашого обладнання і дозволить швидко почати роботу в ефірі.

Кожного літа моя дружина (N5UPT), дочка (AC5NF) та я проводимо тиждень на острові Mustang, на узбережжі Corpus Christi, штат Техас. Мені подобається працювати на КХ в походних умовах і оскільки острів Mustang відомий ще як IOTA NA092 (Острови в ефірі - північно американський острів 092). Моя поява на діапазонах стає ще більш приємною. При перебуванні на острові ми не відмовляємося від зручностей, що відсутні в більшості DX експедицій. (хто бував в них, той знає) і мешкаємо в кондомінімумі (поселенні місцевого самоврядування) - кращого місця взагалі важко уявити.

Першим трансивером на якому я працював в походних умовах,був Kenwood TS-50 з MFJ-9420 (див. QST за травень 1999 р.). Минулий рік для мене був успішним і я придбав Icom IC-706 MKII. Цей транисвер, як кажуть, з Божою допомогою, "працює від постійного струму та до денного світла" - на всіх діапазонах та всіма видами випромінювання і головне - він працює відмінно. Мабуть він є найкащим вибором для роботи на виїзді.

Мій коментар. Напевне він мав на увазі його універсальність. Трансивер досить багато споживає. Для порівняння, при роботі в режимі WSPR 10 хв. прийом, 2 хв. передача на потужності 5 Вт. мій Icom IC-7000 ( молодший брат IC-706 MKII ) за годину споживає 4 Ампер/Години. Тобто навіть якщо і взяти з собою сучасний LiFePO4 на 15 А/Г, щоб до кінця його не розрядити, години на три активної роботи в ефірі стане. Це при тому, що в 706 споживаний струм в режимі прийому складає 1.8 Ампера, а в 7000 - 1.2 Ампера. Виходить що він їздить на авто і з собою возить потужний акумулятор, або бензоагрегат, або живиться десь неподалік місця стоянки від електромережі. Руками явно це все не понесеш далеко.

На виїздах я експериментував з різними антенами, в тому числі з штирьовими (Hamstick), що були призначені для мобільного зв'язку, резонансними диполями та диполями випадкової довжини, які живив через антенний тюнер. Я надаю перевагу роботі на резонансні антенни, щоб не брати з собою тюнер. Звісно, вищезгадані штирі та однодіапазонні диполі займають багато місця (при переносці), але ...

Минулого літа я використовував багатодіапазонний диполь, мова про який буде іти в цій статті, і отримав чудові результати ! Якщо ви хочете мати просту багатодіапазонну антену, яку легко виготовити та упакувати для переноски, ризикніть, виготовте цю, яку я запропоную.

Базовий варіант антени перекриває всі аматорські діапазони від 20 до 10 метрів включно. Цей набір можна розширити, збільшуючи довжину антени, але розмір лоджії не дозволяв мені цього зробити. Якщо у вас є можливість розгорнути її на більших площах, то не соромтеся додати більше низькочастотних діапазонів, доводячи її резонансні розміри на середину кожного (під)діапазону.

Спочатку антена в мене працювала як диполь 20 метрового діапазону. Потім я розбив полотно антени невеликими ізоляторами для можливості роботи на декількох діапазонах.


Ізолятори уявляють собою нейлонові розпірки діаметром 10 мм. та довжиною 25 мм., які можна зустріти в господарських магазинах. Кожна розпірка разом з "крокодилом" діє як своєрідний перемикач, для чого ближче до її кінців сверляться отвори, через які протягуються мідні дроти, до яких припаюються частини полотна антени та невеликі відрізки провода, що закінчуються зажимом типу "крокодил".




Мій коментар. Всі розміри та формули, що будуть зустрічатися тут, я буду приводити для нашої системи розмірів (метри, сантиметри, міліметри), адже дюйми та фути, які тут приводяться, особисто мене іноді заганяють в ступор. Звісно, стаття втратить автентичність, але на мою думку важлива сама ідея конструкції антени та спосіб її виготовлення.

Для полотна антени я використав гнучкий ізольований мідний дріт діаметром 0.5 мм., можна використовувати інший, який попаде під руку. Скористайтеся формулою для обрахунку довжин диполів.

 L (довжина диполя в см) = 14274/ частота (в МГц)

Припаяйте частини антени до кільців на розпірках, під'єднайте фідерну лінію та підвішайте диполь в такому місці, де вам буде зручно його налаштовувати. Для налаштування, скористайтеся антенним аналізатором, на худий кінець використовуйте трансивер з КСХ - метром. Для початку дроти по довжині беруться з запасом для первинного налаштування.  Спочатку налаштуйте внутрішній диполь на потрібну ділянку діапазона 10 метрів. Підженіть довжину диполя за формулою. 

Нова(необх.довж.)=попер. довж. х вимір. частота з мін. КСХ/потр. частота з мін. КСХ

Далі з допомогою "крокодилів" під'єднайте частини диполю, що відповідають діапазону 12 метрів, скориставшись вищенаведеним способом. Повторіть ці операції для діапазонів 15, 17 та 20 метрів, кожний раз додаючи необхідні шматки дроту. "Крокодили" краще припаювати до внутрішніх кінців під'єднуваних відрізків.

Знаю, що при підйомі антени на "проектну" висоту, резонансна частота антени виросте, але на це можна і не звертати увагу, так як сучасні трансивери витримують повну потужність при КСХ=2.0, а можливі варіації КСХ при реальних умовах,як правило не виходять за дані межі. Якщо КСХ на даному діапазоні великий, то стався форсмажорний випадок (або відрізали кабель до антени, або "крокодили" зачіплені не на тому діапазоні) і т.інш.. При такій роботі зазвичай я не застосовую узгоджуючі трансформатори, але якщо є бажання зачепити балун - чіпляйте.

Мій коментар. З моєї практики найкраще буде налаштовувати антену в тому або наближеному до нього середовищі де ви будете працювати з наближеною висотою підвісу, а також можливість зміни розмірів в невеликих межах з-за зміни погодніх умов. Наприклад, якщо вам подобається працювати з лісу, або з лісосмуги, або неподалік є річка, при налаштуванні намагайтеся створити такі самі умови для підвісу антени. Оптимальна висота підвісу складає 7 метрів. Зрозуміло, що чим вище, тим краще, але досить складно закинути грузило вище цієї висоти, гиляки сосідніх дерев можуть заважати закинути вище, більшість склопластикових вудок розрахована на довжину 9-10 метрів, але останні коліна вудок дуже тонкі - кінці диполя за них не розтягнеш, тому нам залишається метрів 7, щоб вудка грала роль щогли. Також погодні умови будуть зміщати резонансну частоту. На ВЧ діапазонах, коли земля була суха і після зливи резонансна частота зсунулася вбік на 200 КГц. 

Довжини плечей комбінованого диполя в мене вийшли такі:

10 метрів - 2х2.51 м.
12-10 метрів - 2х0.25 м.
15-12 метрів - 2х0.41 м.
17-15 метрів - 2х0.51 м.
20-17 метрів - 2х1.14 м.

Кожна сторона диполя складає 4 м. 83 см., а довжина всієї антени складає 9м. 66 см.
Нарешті, якщо ви хочете електрично подовжити антену, зробіть провода з "крокодилами" подовше та можете під'єднати подовжуючі котушки, шунтуючі ізолятори. 

В якості центрального ізолятора, я використав нейлоновий ізолятор. по краях просверлив в ньому два отвори і закріпив гніздо для кабелю.


Заключення.

Якщо вам потрібна проста переносна антена для зв'язку на виїзді, не лініться і приділіть годину-другу на її виготовлення. Вона проста за конструкцією, дешева та гарно працює. Просто з'єднайте "крокодилами" частини антени в потрібних місцях для потрібного діапазона і можете працювати в ефірі без застосування тюнерів. Для зміни діапазона, просто перемкніть зажими. Нарешті, це лише антена для відпустки, поїздки на природу, на дачу ...

Загальне фото антени, підготовленої до транспортування



Фото центрального ізолятора. 


Фото кінцевого ізолятора




73 ! de UT2YR

  

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий