понедельник, 5 декабря 2022 г.

Друге життя старим радіоприймачам. Ч.2 Практика. VEF-12, 201, 202, 204, 206

Нажаль між тим, коли я всю цю процедуру зробив і пишу для вас все це, пройшло досить часу. Не всі фото збереглися, тому я буду використовувати додатково які є у відкритому доступі в інтернеті для наочного показу. 

Все що тут буде творитися стосується не лише моделі 202, а й VEF-12, 201, 204, 206. Схеми практично однакові. Різниця в корпусах та діапазонних планках.

Як я й обіцяв, переходжу до практики. Роботи тут в порівнянні з Океаном не так багато, отже я планую вміститися в одну частину.

Перше що ми зробимо це почистимо барабан та латунні пружини від окислів срібла (на контактах вони виглядають як наліт чорного кольору, або бруд), тобто виводи діапазонних планок. Дивіться малюнок.

 


Я чищу їх в два етапи. 

Перший - ретельно чищу канцелярською гумкою. Беріть найм'якшу. 

 Я використовую гумку Чеської компаніі KOH-I-NOOR. Вона моя найулюблена.

Другий - протираю їх ватною паличкою, змоченою в медичному спирті (без домішок). 

 


Результат має бути такий. Вони мають бути чисті та блискучі.


Третій - латунні пружини теж потрібно протерти ватною паличкою, змоченою в спирті.



Ну ось - один з головних етапів пройдено. Досить часто через ці забруднення приймач не працює. Почистив, ввімкнув - вже чутно станції.

Примітка: Дуже багато приймачів попадалося, що транзистори з діодами були справними. При огляді плати ніяких підгорених чи згорених деталей не було виявлено. Обмотки контурів були цілі. Головне акуратно та уважно замінити електроліти, ніяких дротів не пообривати, уважно перевірити всі напруги і все у вас заведеться з першого разу. До біди, як не буде ніяких приладів окрім мультиметра, запустити радіо вам вистачить. Воно запрацює, але не так добре як після повного налаштування. Тобто берете малюнок схеми та карти напруг, для зручності друкуєте і все акуратно виконуєте. Але все одно все прочитайте що я тут написав. Іноді є ньюанси з вимірюванням напруг. 

А тепер погнали по дорослому.

Йдемо за алгоритмом, що був описаний в першій частині .

Відкрийте задню кришку приймача і ретельно його обстежте. Якщо все виконали як я писав, йдемо до наступного кроку.

Цей приймач один з тих, в якому немає внутрішнього мережевого блоку живлення. Він іде окремо як аксесуар і вставляється в батарейний відсік. Розробники зробили такий собі універсальний варіант живлення. Хочеш - живи від батарейок, хочеш - від блоку живлення, який можна закласти замість батарейок, а хочеш - використовуй свій і підключайся до виводів на задній панелі приймача. Подавай туди 9 Вольт і вперед. 

Оригінальний блок живлення називається БП-9/60, тобто видає 9 Вольт / 60 мілі Ампер. Цього достатньо для роботи приймача.  Виглядає він так.


 
Вставляється в батарейний блок так, щоб плюсовий вивід знаходився в лівій нижній частині, або щоб не глядіти де він знаходиться вставляєте його так, як він зфотографований на другому малюнку. Там ще в корпусі знизу зроблений паз, щоб мережевий дріт від блоку живлення закладався туди. Думаю, розберетеся. Там не складно. А тепер фото нутрощів блоку.

Ламатися особливо там немає чому. Замініть конденсатор ємністю 500 мкФ і тіштеся роботі цього блоку. Можете й більшу ємність запаяти. Каші маслом не зіпсуєш. Там схема звичайного параметричного стабілізатора.   

Інші схеми підключення. Або крокодилами безпосередньо до пружин батарейного блоку, або до роз'єму на задній панелі. Ось на малюнку я це показав. 

Увага ! В приймачі використовуються старі германієві транзистори, тому на корпусі приймача ПЛЮС ! Не забувайте за це.

Ось схема приймача. Розглядіть її добре. З нею ми й будемо працювати. Вона наш помічник у цій справі.

Ну що ж. Вважаю що у вас все вийшло з живленням. Приймач заживлено і, можливо він вже шипить. Вимикайте його і займіться  заміною електролітичних конденсаторів. Замінили ? Добре.

Тепер я дам карту напруг. Там будуть контрольні точки. Потрібно заміряти відповідність всіх напруг. 

Увага ! Напруги в контрольних точках 4, 5, 6, 13, 14, 15 міряються відносно точки 17. Тобто один щуп мультиметра підключається до точки 17, а другий по черзі до вказаних точок. Лише в цьому випадку значення напруг буде вірним.

Решта значень напруг в контрольних точках виміряйте відносно корпусу
 

Для зручності. можете собі ці два малюнки роздрукувати на папері. 

Обережно з дротами, що з'єднують між собою все. Вони іноді бувають крихкі. Якщо всі напруги в нормі, то переходимо до підсилювача низької частоти.

Візьміть генератор звукової частоти (тут вже що маєте або можете дістати/позичити) і подадіть сигнал з частотою 1 КГц і рівнем 10 мілі Вольт на 13 вивід головної плати приймача. Цей вивід знаходиться в лівому нижньому кутку (гляньте на малюнок - карту напруг). До виводів динаміка підключіть осциллограф. Якщо на екрані осциллографа буде відображатися чиста синусоїда, то все гаразд.

 

Ось така форма має бути, коли все гаразд. З моєї практики 100 % було все гаразд. А тепер починається саме цікаве. 

Переходимо до налаштування фільтру зосередженої селекції по проміжній частоті. Зараз я візьму схему і виділю червоним що для цього потрібно зробити, щоб підготувати налаштування. Звісно, дам пояснення чому так.

1. Піднімаємо ніжку конденсатора С50 в точці з'єднання з резистором R18. Цим ми від'єднаємо фільтр від решти схеми. В точку з'єднання резистора R18 та бази транзистора Т4 через конденсатор ємністю 75 пФ припаюємо вихід приладу NWT-500. Цим ми якби узгодимо вхідний опір фільтру з вихідним опором NWT. 

Чому саме вихід приладу ? З виходу NWT отримуються частоти в діапазоні від 450 до 480 КГц. Цей набір частот подається на вхід. 

Чому саме використовується ємність в 75 пФ ? Для того щоб вплив приладу на функціонування схеми був мінімальним, рекомендується під'єднуватися якомога меншою ємністю. Я спробував стандартний рядок ємностей від 22 пФ до 75 пф. Найкращий результат в отриманні картинки, що демонструє роботу фільтру отримав саме при ємності в 75 пФ.

2. Піднімаємо ніжку конденсатора С64, яка з'єднується з резистором R22. Цим ми відключимо вихід фільтру від решти схеми. 

3. Закоротимо перемичкою резистор R22, для того, щоб коливальний контур L36 C63 не впливав на налаштування АЧХ фільтру. 

4. Піднімемо ніжку конденсатора С62, щоб він не впливав на надаштування фільтру. 

До точки з'єднання колектора Т5 та резистора R22 через ємність в 75 пФ приєднаємо вхід логаріфмічного детектора NWТ. 

Запустіть коливання частоти в NWT від 450 до 480 КГц і крутячи осердя контурів L31, L32, L33, L34L35 досягніть такої картинки на екрані.


 В більш крупному масштабі 

На малюнку чітко видно рівномірну "поличку" від 460 КГц до 470 КГц, що відповідає умовам вірно налаштованого фільтру.

Тепер поверніть схему в первинний стан, тобто пункти 1 - 4 виконайте в оберненому порядку. Відпаяйте конденсатори, якими підключали NWT до приймача. Підпаяйте ніжку конденсатора С62 на своє місце, зніміть перемичку з резистора R22, підпаяйте ніжку конденсаторів С64 та С50 на свої місця.  

Тепер налаштуємо контури підсилювача проміжної частоти та амплітудний детектор. На вхід приймача з генератора стандартних сигналів подайте амплітудно модульований сигнал частотою 1 КГц з глибиною модуляції 30 %.  Як правило я це роблю на діапазоні довгих хвиль. Місця там зараз досить. Лише зайняті дві частоти 153 КГц та 225 КГц (в моїй місцевості). тобто, встановіть на генераторі щось подібне до мого.

Вид модуляції - АМ, Частота - 250 КГц, Модуляційна частота - 1 КГц, Глибина модуляції - 30 %, Рівень на виході генератора 50 мВ. 

Покрутіть ручкою налаштування (звісно переключивши приймач на діапазон ДВ) до моменту, коли з максимальним рівнем відчуєте писк. Зупиніться тут. Далі під'єднайте мультиметр в режимі виміру напруги, наприклад сюди 


і крутячи осердя котушок L36, L37L38, L39L40 отримайте максимальні показники напруги на виході детектора. 

ВІТАЮ ! ПРИЙМАЧ НАЛАШТОВАНО !

Можете його скручувати та насолоджуватися його роботою.

Чому я не робив сполучення вхідних та гетеродинних контурів ? Практика показала що на це можна не витрачати час. Вхідні контури досить широкосмугові і всі приймачі що попадали мені до рук не вимагали виконання сполучення. Діапазони повністю влізали в шкалу.

В наступній частині ми почнемо налаштовувати Океан -214.

До зустрічі !

73! de UT2YR !

 

1 комментарий:

  1. Добрий день! Бачу, маєте sdr сервер, але запаролений:) чи можна було б час від часу послухати? з повагою, Володимир, xxwolfsilver@gmail.com

    ОтветитьУдалить