пятница, 4 июля 2025 г.

Як я збирав підсилювач Micro PA50 Plus. Частина 1

 

     Сьогодні я розповім як збирав ще один набір. На цей раз це буде транзисторний підсилювач, який працює від 3.5 МГц до 29 МГц включно. З кожним днем він мені все більше подобається. Хоча він китайський. Не буду лукавити, до всього китайського давно відношуся з упередженням. 

   Вперше побачив я його на сайті Українського QRP клубу Одразу виникло питання, а чи немає в наявності набору для самостійної збірки. І, о диво, він знайшовся, але на Ebay. На Україну продавець не слав. Мусив замовити на свою американську адресу. Доки з Китаю в США, з США в Україну, кругом плати. В решті решт набір вийшов дорожче по ціні нового зібраного :-)) Хочеш задоволень - плати.

    Одразу прошу вибачення за те, що практично ввесь матеріал ( фотографії )  по моїй необережності пропав і я буду змушений використати фото, зроблені іншими людьми, що є в загальному доступі.

   Сам текст я писав по мірі збирання, так що він в повній мірі автентичний. Але читати текст без картинок така собі справа, особливо коли збираєш якусь залізяку.

    Коротко про набір. Отримав задоволення від збірки як від QMX+. Працює чудово. При 5 Вт на вході тисне трохи більше за 50 Вт, іноді свариться система захисту підсилювача, тому бажано щоб в трансивері була можливість регулювання вихідної потужності. Оптимально йому потрібно вдути на вхід 4.5 Вт.

    Тепер почнемо. В наборі є все, що потрібно для його збірки. і що дуже важливо особисто для мене - корпус. Щоправда якби я був складальником, я додав би ще одну пару транзисторів. Не дуже вони й дорогі. Але це таке.

    Підсилювач сам по собі хитрий. В ньому присутний VOX. НЕ ПОТРІБНО ніяких додаткових комутацій прийом/передача. Він сам це робить. Також він визначає вхідну частоту і комутує відовідно потрібний ФНЧ на виході. Це додаткових два плюси в підвищення дурнестійкості системи.

    Схема пристрою. Версія плати 2.7.5.  

 

        Щонайперше це потрібно протестувати процесор на платі. Для цього знадобиться OLED диплей, який з часом буде окрасою передньої панелі, чорний 5 контактний роз'єм, та джгутик на 5 дротиків на кінці з білим роз'ємом.

    Припаяйте роз'єм до дротиків як на малюнку.
    

     З'єднайте плату підсилювача з дисплеєм згідно малюнку, під'єднайте плату підсилювача до блока живлення та ввімкніть блок.
     Якщо все гаразд то на дисплеї відобразиться картинка, яка скаже що в підсилювача з "мізками" все гаразд.

    Можу привітати з першим вдалим етапом збірки.
    
    Беремося мотати індуктивності ФНЧ. Як в QMX+ мотаємо їх проти годинникової стрілки.    

    Намотаємо індуктивності для 80 метрового діапазону. Для цього буде потрібно два тороїда Т50-2 (червоні) та емальований дріт діаметром 0.55 мм. Кількість витків - 22.  Приблизна довжина дроту для намотки складає 39 см.

    Намотаємо індуктивності для 60/40 метрового діапазону. Для цього буде потрібно два тороїда Т50-2 (червоні) та емальований дріт діаметром 0.55 мм. Кількість витків - 15.  Приблизна довжина дроту для намотки складає 28 см.

  Намотаємо індуктивності для 30/20/17 метрового діапазону. Для цього буде потрібно два тороїда Т50-6 (жовті) та емальований дріт діаметром 0.55 мм. Кількість витків - 11.  Приблизна довжина дроту для намотки складає 21 см.

    Намотаємо безкаркасні індуктивності для 15/10 метрового діапазону. Для цього візьміть емальований дріт діаметром 0.8 мм та щільно виток до витку намотайте на оправці з нейлону по 5 витків кожну. Дріт не відрізайте, доки не намотаєте першу котушку. Може так статися, що дріт відріжете, а довжини на індуктивність не вистачить. Будьте з цим обережні. Зверніть увагу. Кожна з них намотана в протилежному напрямку від іншої.   

    Всі котушки разом виглядають приблизно так.
 


    Намотайте "бінокль" для вузла визначення КСХ. Візьміть один з двох, що даються в наборі. Використайте емальований дріт діаметром 0.4 мм. Намотайте по 10 витків в кожному з отворів. Кінці обмоток спаяйте в одну. Подробиці на малюнках.




     Відріжте 2 шматки дроту довжиною 22 мм в ізоляції діаметром 1 мм та залудіть кінці, як показано на малюнку.
    
 

    Намотайте трансформатор драйвера. Для цього візьміть ще один маленький бінокль, на якому ви мотали вимірювач КСХ. Також в наборі є дві тоненьких мідних трубочки та тоненький дріт в тефлоновій ізоляції.
    

    Кусачками відкусіть на платі дві боковинки для трансформатора.

    Добре обробіть їх надфелем щоб не було заусениць.
    

    Закладіть в середину бінокля мідні трубочки, наживіть на них боковинки та обпаяйте їх.
 

 

    Намотайте 3 витки дроту (той що тонше в наборі) в тефлоновій ізоляції.
  

 



    Намотайте вихідний трансформатор. Для цього візьміть дві феритових бочечки з набору. Також в наборі є дві товсті мідні трубки та товстий дріт в тефлоновій ізоляції.
    Кусачками відкусіть на платі дві боковинки для трансформатора.

    Добре обробіть надфелем боковинки щоб не було заусениць.
   

     

    Закладіть в середину бочечок мідні трубочки, наживіть на них боковинки та обпаяйте їх.
    


 

    Намотайте 3 витки дроту в тефлоновій ізоляції.


     Трансформатори готові. 

    Виготовте дроти живлення, а також вчепіть запобіжник на плюсовий дріт. Для цього потрібні будуть роз'єми ХТ60 (тато та мама), силовий дріт, запобіжник, мідні затискачі для запобіжника та коробка, в якій запобіжник буде жити.

    Виготовте той дріт, що буде жити в підсилювачі. Для цього відріжте 21.5 см. червоного дроту, та 22.5 см. чорного. Відріжте по 1 см. термоусадки червоного та чорного кольору.

    Залудіть кінці, надіньте термоусадку на дроти, припаяйте до роз'єму ХТ60 (тато) згідно маркування на ньому. На + червоний дріт, на - чорний. Надіньте на місця пайки термоусадку відповідного кольору та прогрійте її феном, щоб вона надійно заізолювала їх.
 



 

     Тепер зберіть шнур живлення і зачепіть на нього запобіжник з коробкою. Для цього потрібні будуть роз'єм ХТ60 (мама), силовий дріт, запобіжник, мідні затискачі для запобіжника та коробка, в якій запобіжник буде жити.

    Відріжте 46 см. червоного дроту та 50 см. чорного. відріжте по 1.5 см. термоусадки обох кольорів.
    
    На відстані 15 см. від краю дроту розріжте червоний дріт на два шматки. Залудіть кінці, вчепіть на них мідні затискачі для запобіжника та добре їх пропаяйте.
    
 



     Вчепіть запобіжник на затискачі та закрийте його в коробку.
    
 

 


    Залудіть кінці дротів, що будуть припаяні до роз'єму. Наживіть на дроти кришку роз'єму, термоусадки.
 

     Припаяйте кінці до роз'єму відовідно полярності прогрійте термоусадку та закрийте кришку.
 



    Зберіть ACC інтерфейс. Для цього потрібні роз'єм PJ-392, клемник з трьома дротами, три термоусадки довжиною 1 см., середня феритова бочечка.

    Якщо в роз'ємі один з виводів довше за інші - обріжте його до однакової довжини. Надіньте феритову бочечку на дроти. Також надіньте термоусадку. Розпаяйте дроти згідно фото. Надіньте на місця пайки термоусадку та прогрійте її феном, щоб вона надійно заізолювала їх.
 

     Настав час зібрати передню панель. Для цього потрібна передня панель, два кутових 3 контактних роз'єми, OLED дисплей, кнопка, білий ковпачок до кнопки, клемник з 5 різнокольоровим дротами.   
    
    Залудіть по 1 контакту де мають встановлюватися 3 контактні роз'єми. Це дозволить при пайці вірно їх зпозиціонувати, та залудіть всі 5 контактів де буде припаюватися дисплей.


     Запаяйте 3 контактні роз'єми, зпозиціонуйте на платі дисплей згідно малюнку шовкографії, припаяйте два крайніх контакти дисплея до плати. Приєднайте до дисплею 5 контактний клемник з дротами, як вперше перевіряли чи процесор на платі живий. Заживіть плату підсилювача і гляньте чи дисплей гарно зпозіціонований.

 

     Якщо добре зпозиціонований, то розпаяйте всі 5 контактів дисплею на передній панелі та підпаяйте туди безпосередньо всі 5 дротиків.
 

    Відкусіть від плати шматок, до якого буде припаюватися кнопка ввімкнення/вимкнення підсилювача.
    


     Припаяйте кнопку до цієї платки, а платку припаяйте на передню панель. Слідкуйте. щоб стрілка була догори. Відкусіть 4 контакти вверху дисплею.
 

    Зберіть задню панель. Для цього потрібно два антенних роз'єми, вентилятор, виготовлені до цього моменту шнури живлення та АСС, болтики, гайки та шайби.
Прикрутіть до панелі шнур живлення підсилювача та роз'єм АСС.
 

    Закрутіть антенні роз'єми згідно малюнку. Гайки не дуже сильно затягуйте. Можливо при пайці буде потрібно підкоригувати їхні положення по вісі.

 
    Закріпіть вентилятор.

    

 
    Закріпіть радіатор охолодження до нижньої кришки корпусу підсилювача. Потрібні дві коротких, дві довгих шпильки. Чотири болти з потайними головками, шайби.

Кількість шайб, які потрібно підкладати під шпильки буде підібрана при встановленні.
    
 


     Настав час запаяти всі недостаючі компоненти на плату підсилювача. Запаяйте діод на плату підсилювача. Мінус діода позначений.

 


    Запаяйте роз'єм куди буде підключатися вентилятор та 5-ти контактний роз'єм для програмування.

 

    Запаяйте зумер


    Запаяйте температурний давач. Перед запайкою, на центральну ніжку одіньте феритове кілечко.
    
 


 
    Запаяйте індуктивності ФНЧ.

 

    Запаяйте трансформатор в схему визначення КСХ.
    
 

     Запаяйте трансформатор драйвера.


 

    Запаяйте вихідний трансформатор.
    


 


     Ось що має вийти.

 
    Фінішна збірка буде в наступній частині. Думав, що влізе все в одну, а ні. Не вийшло.

 Далі буде...

До зустрічі !

73 ! de UT2YR


Комментариев нет:

Отправить комментарий