суббота, 12 апреля 2025 г.

QMX+ День десятий - день чотирнадцятий. Ура ! Працює !

 

День десятий.

    В пункті 2.13 інструкції по збірці вказано що після встановлення трансформатора Т507 потрібно запаяти перемичку на JP501. Доки не запаяєте антенний роз'єм - не робіть цього. 

        Проблема лежить на поверхні. На платі є можливість встановлення не лише роз'єму BNC, а ще й SMA. Іноді бувають випадки при пайці BNC, що припій затікає на виводи, зроблені під SMA і таким чином закорочується вихід. Це призведе до короткого замикання на антенному роз'ємі і непрацездатності трансивера, на щастя не повної. В трансивері є система захисту від короткого замикання в антені, тому вихідні транзистори не вигорять. Але визначити буває проблематично де саме коротить при запаяній перемичці.

     Так яким чином визначити коротке замикання внаслідок неякісного запаювання антенного роз'єму? Дуже просто. Заміряйте тестером на коротке замикання запаяний роз'єм. Якщо не коротить, то роз'єм запаяний добре. Лише в цьому разі можете паяти перемичку.

    Тепер до пайки роз'ємів.

    Як рівно запаяти антенний роз'єм BNC ?  Спочатку потрібно розпаяти всі решта роз'ємів, що знаходяться поруч з ним. 


     Я робив таким чином. Згідно малюнку шовкографії на платі виставив роз'єм PTT. Притримуючи пальцем, щоб не з'їхав в бік, запаяв один з його виводів, подивився чи він "не втік в бік" згідно малюнку на платі. В них є така особливість. Тікають або праворуч або ліворуч. Рівно вони стояти в платі не хотять без пайки. Їх треба примусити це зробити. Потім притримуючи пальцем запаяв другий вивід цього роз'єму по діагоналі від того, що паяв.

    Таким самим чином запаяйте роз'єм AUX. 

    Прикладіть задню кришку корпусу і погляньте чи роз'єми добре встановлені. Якщо все гаразд запаяйте решта виводів цих роз'ємів.

    Запаяйте роз'єм DC Power. Так само виставіть його по шовкографії на платі. Також прослідкуйте щоб його "не повело ні вверх ні вниз".

    Закладіть BNC в плату. Покладіть його максимально рівно як він має бути припаяний і легенько "прихватіть" його центральний вивід невеликою кількістю припою.

    Встановіть задню кришку корпусу. Уважно перевірте чи кришка добре стала на роз'єми. Закрутіть гайку на BNC.

    Встановіть плату в корпус. Накрийте його верхньою кришкою і до неї прикрутіть задню кришку на гвинти.  З малюнку буде зрозуміло. Нижню кришку я трохи відсунув. Добре прогрійте та пропаяйте центральний контакт. Таким чином ви вірно спозиціонуєте роз'єм.

    Переверніть корпус догори дригом та пропаяйте решту корпусних виводів роз'єму.

    Вітаю ! Ще один крок здолали.

 День одинадцятий.

    Передні роз'єми під навушник та ключ паяються так само як і задні. Орієнтуйте їх по шовкографії. 

    Щодо збірки передньої плати на якій знаходиться дисплей та батарейка годинника. Складного нічого немає, але уважно з пластиковими гайками біля виводів енкодера. Також важливо, щоб площини всіх гайок були встановлені так як на малюнку. Рівно.

    Щодо гайки, яка закручена біля енкодера, що відповідає за налаштування на частоту. Її потрібно встановити так, щоб можна було запаяти виводи енкодера при цьому не пошкодивши саму гайку. Зверніть увагу як вона стоїть. Площинами до виводів.

 День дванадцятий.   

     Нарешті зібрав вже й цю плату. Навіть дві кніпочки встановив. Залишилося встановити  ручки на енкодери.


    Ручки встановив наступним чином. Щоб був зазор.

 


    Завтра, якщо все буде вірно зібрано, буде запуск апарата.

День тринадцятий. 

     Уважно передивіться всі пайки на платах та чи ніде не насоплили припоєм. Вставте основну плату в корпус. Перегляньте чи ніякий вивід не коротить на корпус. 


     Все чудово. Так стомився, що перший запуск буде завтра.

День чотирнадцятий.

     Зараз під'єднаю до основної плати плату з крутилками та дисплеєм, приєднаю навушники і подам живлення. Напевне 10 Вольтів. 

    Самий хвилюючий момент. Ніби то все зробив згідно інструкції, все перевірив. Цікаво заведеться одразу чи ні ? Вмикаю. Засвітився дисплей, навіть в навушниках щось шумить. Зображення на дисплеї відсутнє. Семен Семенович, треба ж потенціометр яскравості відображення тексту на дисплеї покрутити. О, все чудово.

    


    Натисніть на енкодер. 

    Цікаво, на двадцятці ввечері хтось є ? Зараз виберу та пробіжуся по діапазону.

     Французи про щось базікають. Гарно приймає. Прикольно.

Ура ! Працює !

    Так заслухався і закрутився діапазонами, що не хочу вже спробувати вийти на передачу. Завтра. На свіжу голову. Все завтра.

До зустрічі !

73 ! de UT2YR

 

вторник, 8 апреля 2025 г.

QMX+. День п'ятий - день дев'ятий. Мотати не перемотати.

 

     Трансивер я буду збирати чітко за інструкцією по збірці. Маю надію, що таким чином вдасться уникнути помилок. 

День п'ятий.

    Одразу хочу попередити, що в останніх наборах присутній лише один тороїд (Жовтого кольору). Його потрібно використати саме у фільтрі нижніх частот на діапазон 160 метрів (котушка L506). А в приймальній частині (котушка L403) використайте тороїд чорного блискучого кольору. Див. малюнок вище.

    В мене буде велике прохання до всіх, хто наважиться збирати це диво. НЕ збирайте його якщо у Вас немає настрою, Ви втомлені, неуважні, не зібрані, в стані алкогольного сп'яніння.

    Збірка має бути в кайф. Спробуйте по максимуму розтягнути це задоволення. Можливо таким чином вдасться з першого включення почути звуки морзянки з етеру, що пестять вуха.

   Перед пайкою перевіряйте справність елементів та відповідність їх вказаним на них параметрам.

  Перевіряйте якість пайки та дивіться уважно чи не насоплили на платі припоєм.

    При чому якість пайки перевіряйте не на самих виводах елементів, а на доріжках, що під'єднуються до елементів що пов'язані з тими, які Ви запаяли.

    Діоди я паяв катодами догори. Як на мене так буде краще, щоб можна було приєднатись щупами при потребі діагностики ФНЧ. Індуктивності добре паяти так, щоб було зручно читати їх номінал.

    Перед тим, як запаювати транзистори вихідного каскаду вигніть їх виводи так, щоб пласкі частини транзисторів щільно прилягали до плати. Адже саме земляні полігони плати і є тепловідводом.

    Транзистори поки не запаюйте. Вийміть їх. Намастіть земляний полігон термопастою. Я взяв звичайну, яку використовую при заміні термопасти на кулері процесора.

    Розмастіть добре термопасту, покладіть транзистори кожен на своє місце, прикрутіть, добре притисніть, а потім запаюйте виводи. Добре прогрівайте виводи, що контактують з корпусом трансивера.


     
На сьогодні все. Вже втомився. На день ближче до запуску трансивера.

День шостий.

    Вирішив це робити зранку. Добре намотати вихідний трансформатор Т501 - це прекрасна робота вихідного каскаду. Щоправда ще ніколи не мотав за такою технологією. 

    Щонайперше потрібно визначитись з варіантом напруги живлення. Від цього залежить як буде цей трансформатор мотатися. Для себе я вибрав 12 вольтовий варіант. Мотати потрібно трансформатор 3:2 

    Коротко за інструкцією. Відріжте 25 см емальованого дроту, складіть в двоє рівно по середині. 


     Скрутіть їх на довжину в 2 см.

     Продіньте в отвори "бінокля" дріт.


     Тепер вигніть кожен кінець дроту в напрямку до протилежного отвору "бінокля".

    Це ось так виглядає. Приклав лінійку, щоб показати скільки яка довжина дроту потрібна для намотки вторинної обмотки.

     


    З мотка дроту що йде з набором відріжте біля 20 см дроту (в мене вийшло 18) і розташуйте його так, щоб його центр співпадав з центром "бінокля". Буде якось так.

    А тепер скрутіть ці два дроти між собою по годинниковій стрілці. 

    Щоб добре ці два дроти скрутити між собою один кінець покладіть в шурупокрут, а інший тримайте в плоскогубцях. Шурупокрут повинен бути налаштованим на мінімальні оберти.

    В мене вийшло ось так.

   

    Великий масштаб.

 Картина в цілому.


    А тепер повільно просуньте дріт, так, щоб дріт, який вийшов з правого отвору, пішов у лівий. Зверніть увагу на малюнок. Звісно, той який вийшов з лівого має ввійти у правий. Дроти затягніть максимально туго, але обережно, щоб не пошкодити емалеве покриття.

        Ось так. Щоправда я не дотягнув ще дріт до кінця. Потрібно ж було фото зробити щоб відобразити як це виглядає.


    А тепер зробіть ще один виток. Той дріт, що вийшов з лівого отвору, засуньте в правий, а той що з правого, засуньте в лівий.
 

    В решті решт має бути ось так.


    Розкрутіть дві пари дротів.

    Дріт з петелькою є частиною первинної обмотки. Він з'єднується зі стоками вихідних транзисторів. Два з чотирьох дротів, що знаходяться з правого боку є вторинною обмоткою, два - середньою точкою первинної обмотки.

    Тепер потрібно розрізати петлю кусачками, інакше неможливо буде визначити де первинна а де вторинна. 

    Ті два дроти з чотирьох що при цьому звоняться тестером то є вторинна обмотка. А ті два - первинна.

    Ті, з чотирьох, що відносяться до ПЕРВИННОЇ, скрутіть разом і пропаяйте. Первинна на цьому малюнку позначена як  P  вторинна як 

    Перед встановленням перевірте ще раз тестером чи вірно все зробили. Тепер вставляйте в плату та запаяйте. Мають дзвонитися точки А між собою. Це по первинній обмотці.

 
    Вторинна має дзвонитися в точках В.

Ура ! нарешті я його вже встановив в плату.

На сьогодні час, що міг витратити на побудову радівця скінчився. До завтра.
 

День сьомий.

    Намотка вхідних контурів. Рахуй та мотай. Цими трьома словами можна описати увесь процес.

     Враховуючи топологію плати, витки потрібно мотати проти  годинникової стрілки. Один виток - один прохід через отвір.


    Тепер як мотати тороїди з виводами. Скажімо потрібно намотати на тороїд 30 витків з відводом на 19 витку.

    Згідно таблиці відріжте дріт потрібної довжини. Продіньте початок через отвір в тороїді. Почніть намотку в напрямку проти годинникової стрілки.

    Намотайте 19 витків.


    Зробіть внизу петельку довжиною 2 см. та 

     
    продовжуйте мотати до 30 витка.

    Зачистіть та залудіть всі три виводи.


     Впаяйте тороїд на плату. Початок обмотки засуньте в отвір позначений цифрою 0, відвід від 19 виводу засуньте в отвір, позначений цифрою 19, а кінець обмотки в отвір, позначений цифрою 30.


День восьмий. 

     Один, два, три, чотири ...... сорок чотири. Один, два, три, чотири ...... тридцять три. Ловлю себе не думці, що це досить нудна справа мотати це все, але з кожною намотаною індуктивністю все ближче до першого ввімкнення трансивера. 

    Ще намотати одну трифілярку та бінокль в схемі вимірювання КСХ.

 

День дев'ятий.

    Трифілярка. Мова йде про T401. Відміряйте три шматки дроту по 22 см. кожен. Складіть їх до купи. Один кінець закріпіть в шурупокруті, інший - в плоскогубцях. На малих обертах шурупокруту скрутіть ці три дроти.


     Намотайте 10 витків на тороїд. Потім кінці дротів розкрутіть і зачистіть від емалі. Потрібно буде тестером визначити початки та кінці  всіх трьох обмоток.

    Результатом буде подібне до цього малюнку. Відповідно А - А перша обмотка, В - В друга обмотка, С - С третя обмотка.


    Залудіть кінці і вставте їх в плату. Потім добре пропаяйте.

    На десерт намотаємо бінокль в схемі вимірювання КСХ Т507. Основним питанням буде як намотати дві крайні обмотки по 10 витків. 

    Ось так.


    Маю надію, що допоміг всім вам хто буде збирати це маленьке диво. 

До зустрічі !

73 ! de UT2YR