Для використання в цих цілях КХ, людство розробило протокол передачі інформації HFDL (High Frequence Data Link). Він був розроблений корпорацією ARINC. Ознайомитися з ним можна в специфікації 635-4. Передача HFDL ведеться на КХ у верхній боковій смузі з піднесучою 1400 кГц та швидкістю до 1800 бод. Модуляція 2-PSK, 4-PSK або 8-PSK з ефективним бітрейтом 300, 600, 1200 або 1800 біт/сек.
Система зв'язку HFDL складається з 15 наземних станцій (Ground Station), стратегічно розкиданих по всій земній кулі. Місця вибрані таким чином, щоб незалежно від місцезнаходження літака в повітрі, він міг би обмінюватися інформацією з однією з них. Враховані також частоти, на яких працюють ці станції, в незалежності від стану іоносфери, зміни дня та ночі.
Ось на мапі DxAtlas зображені всі станції. Вони позначені жовтими прямокутниками з написами GS та порядковими номерами.
Система використовує понад 150 КХ-частот з TDMA-слотами синхронізованими з допомогою GPS. Початку передачі інформації передує несуча (попередній ключ або сквіттер). Я в інтернеті знайшов декілька малюнків, що це показують. Один цикл довжиною 32 секунди складається з 13 часових інтервалів (слотів) TDM, починаючи з сквіттера довжиною 249 мс, який генерує наземна станція у слот «0». Він досить потужний в порівнянні з іншими сигналами, які як правило більш слабкі. Програмне забезпечення автоматично синхронізується з цим сквіттером.
Режим є високоефективним і
передачі також містять власну позначку часу (UTC) і таблицю всіх активних
частот/станцій мережі. Це все забезпечує синхронність передачі даних та повноту інформації про мережу. Нижче на малюнку відображені наземні станції, та частоти на яких вони працюють. В списку відсутні станції №10 та №12. №10 знаходилася в Аннаполісі, а №12 в Анкоріджі. На даний момент вони не працюють.
Орієнтуйтеся на наступний розклад частот на яких працюють наземні станції. Зелені прямокутники - час коли ця частота активна. Сірий прямокутник - темний період доби в даній місцевості. Час відображено в UTC. А для DX-інгу згенеруйте прогноз проходження хвиль у вашій місцевості з допомогою програми Voacap.
Станції відображені в алфавітному порядку.
Найпоширенішими програмами-декодерами HFDL є MultiPSK та PC-HFDL. Тут ви разом зі мною покрутите PC-HFDL. Програма досить популярна серед тих, хто захоплюється спостеріганням за літаками в такий спосіб.
Для "тренування", або спроби побавитися в "а це що таке ?" надаю розгорнуту портативну версію цієї програми. Вам достатньо лише буде розгорнути архів в зручний для вас каталог та запустити програму. Якщо сподобається і будете користуватися на постійний - обов'язково її придбайте. Програма платна.
Отже скачайте архів.
Запустіть застосунок PCHFDL2042
Виберіть System Option -> Soundcard Configuration
Ось і пішли перші пакети
Щодо налаштувань. Найкращі результати моніторингу будуть досягнуті з такими налаштуваннями:
PREAMBLE ON - для керування зміщенням звукової частоти приймача
SPDU OFF - потрібно лише тимчасово увімкнути, щоб побачити сквіттери нової невідомої наземної станції
MPDU ON - переглядати пакети MPDU
LPDU ON - переглядати LPDUs в MPDU
BDU ON - переглядати BDU
VERBOSE ON - побачити більше деталей, як-от реєстрацію літака з адресою ICAO24
HFNPDU ON - дивіться регулярні звіти про положення
HEX OFF - потрібно лише для налагодження
Ось так це буде виглядати в програмі.
В опціях можна відображати результати декодованих пакетів з допомогою сторонніх програм: Google Earth та DxAtlas. Потрібно лише покласти галку навпроти назви програми, яку будете використовувати. Наприклад Google Earth.
Тоді в кореневому каталогу де встановлена PC-HFDL з'явиться два файли aircraft та groundstation
Файл з розташуванням наземних станцій можна скачати звідси . Клікніть по ньому два рази. Запуститься Google Earth і в списку зліва розкрийте groundstation.kml Для прикладу виберіть GS5 - станцію що знаходиться в Окленді (Нова Зеландія).
На зображенні планети відобразиться Нова Зеландія з вказанням місцезнадження ціє наземної станції.
Збільшість масштаб.
Ще збільшіть. Ось так вона виглядає.
Галка у вікні Sys Table розповість про ідентифікатори станцій, їх місцезнаходження, кількість частот, що використовуються та які саме.
Галка у вікні Squitters відобразить поточний стан станцій
А коли в опціях ви виберете замість Google Earth Dx Atlas,
тоді будуть відображатися на площині місцеположення рейсів на даний час.
або азимутальна карта
або глобус. На ваш смак, лише кнопки вчасно натискай.
А тепер про можливу проблему та костиль що її вирішить. Якщо при запуску програми ви побачите наступне повідомлення - я вас вітаю. Ви виграли в лотерею.
При спробі вибрати звукову карту, що вбудована в комп'ютер, видасть що вона відсутня.
Ситуацію рятує дешева китайська USB звукова карта. Хто би міг подумати, що станеться така халепа.
Наостанок анонсую додаткову програму, що дозволить "виймати" з прийнятих пакетів дані та привести їх для зручного аналізу. Програма називається PC-HFDL-DISPLAY. Її інтерфейс зображений нижче на малюнку.
Нажаль, вона не дуже розповсюджена в інтернеті. Сайт розробника лежить, тому архів можете скачати звідси .
Але розмова про неї буде наступного разу.
До зустрічі !
73 ! de UT2YR
Комментариев нет:
Отправить комментарий